Nowa kampania Prezesa UOKiK do zwalczania zmowy cenowej

 W związku z przedwczorajszym świętem Dnia Konkurencji została uruchomiona nowa kampania Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), która ma potrwać do 20 grudnia. Ma ona na celu zwalczanie antykonkurencyjnych porozumień, tzw. „zmów cenowej”, zawartych pomiędzy konkurentami, czyli przedsiębiorcami działającymi na tym samym szczeblu obrotu czy porozumień zawartych pomiędzy przedsiębiorcami działającymi na różnych szczeblach obrotu, np. producent – sprzedawca.

Antykonkurencyjne porozumienie to np.:

 • Ustalanie wspólnej ceny (np. zawyżanie ceny produktu)
 • Podział rynkowy na tereny, grupę odbiorców

Kampania „Zmowa rynkowa? Daj sygnał”

Kampania jest skierowana głównie do byłych i obecnych pracowników dużych i małych firm z takich branży jak motoryzacja, budowlanka, transport czy IT. Prezes UOKiK Tomasz Chróstny chce, aby kampania zwiększała świadomość ludzi na temat naruszania praw konkurencji. Ma zachęcić pracowników do informowania UOKiK o niedozwolonych porozumieniach i wskazywać sposoby kontaktu z urzędem.

Co to jest program Sygnalista?

Od kwietnia 2017 roku ruszył program Sygnalista, dzięki któremu można anonimowo wysłać sygnały o naruszeniu praw konkurencji. Do końca roku 2018 jedynym sposobem korzystania z programu była skrzynka mailowa oraz infolinia. Od 2019 roku została uruchomiona specjalna platforma internetowa report.whistleb.com/pl/uokik. Ma ona ułatwić osobom, które chcą zgłosić antykonkurencyjne praktyki u byłego lub obecnego pracodawcy. Ma pomóc w uporządkowaniu przekazywanych informacji i dołączonych dowodów ( m.in. maile, notatki ze spotkania). 

Warto wspomnieć, że połączenie z aplikacją, a osobą zgłaszającą jest całkowite bezpieczne. Program używa specjalnego szyfrowania i zabezpieczeń hasła. Zgłaszający nie ma podstaw do obawy, ponieważ wszystkie jego dane lokalizacyjne, adresu sieci są automatycznie usuwane.

Od początku działania programu Sygnalista do końca listopada 2021r. do UOKiK wpłynęło 5875 zgłoszeń. W tym roku było ich 414. „Za każdy sygnał bardzo dziękujemy. Wszystkie starannie sprawdzamy, a jeśli stosowanie antykonkurencyjnych praktyk przez przedsiębiorcę się potwierdza, podejmujemy działania w ramach naszych kompetencji, w tym poprzez realizację kontroli czy przeszukań.

mówi Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

Jakie naruszenia można zgłosić?

Niedozwolone porozumienia mogą polegać na:

 • ustalaniu wspólnej ceny,
 • ustalaniu wielkości produkcji,
 • na tereny, grupy odbiorców
 • zmowach przetargowych.

Program łagodzenia kar (leniency)

Zgodnie z prawem za udział w zmowie rynkowe grozi kara do 10 proc. rocznego obrotu. Istnieje sposób na zmniejszenie go, poprzez program łagodzenia kar (leniency). Osoby będące w zmowie mogą dobrowolnie zgłosić się do UOKiK i zgłosić dowody na istnienie zmowy.

Jak skontaktować się z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumenta?

 1. Napisać maila na adres dok@uokik.gov.pl.
 2. Pocztą na adres Departament Ochrony Konkurencji UOKiK, pl. Powstańców Warszawy 1, 00-950 Warszawa.
 3. Przez ePuap
 4. Zadzwonić pod numer 22 55 60 500 działa ona do 20 grudnia. Od godziny 9:00-18:00, a w weekendy od 9:00 do 15:00.
 5. Wypełnić anonimowo formularz online https://report.whistleb.com/pl/uokik.

Źródło https://www.uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=18067 https://konkurencja.uokik.gov.pl/program-lagodzenia-kar/